Champions League: Πρεμιέρα στο MEGA με Μάντσεστερ Σίτι-Ίντερ – «Εννιάρα» η Μπάγερν στη Ντιναμό Ζάγκρεμπ (BINTEO)

Εντυπωσιακή πρεμιέρα έκανε, χθες, το νέο Champions League. Ρεκόρ διοργάνωσης για την Μπάγερν, που συνέτριψε με 9-2 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Η Ρεάλ νίκησε 3-1 τη Στουτγκάρδη, ενώ με το ίδιο σκορ η Λίβερπουλ, πέρασε από την έδρα της Μίλαν. Απόψε στις 22:00, ζωντανά από το Mega, η μεγάλη αναμέτρηση, Μάντσεστερ Σίτι – Ίντερ. Ακολουθεί εκπομπή με όλη τη δράση του διημέρου.
Με τα 28 γκολ που σημειώθηκαν, η χτεσινή ημέρα είναι από τις πιο παραγωγικές στην ιστορία του Champions League.

Έντεκα από αυτά επιτεύχθηκαν σε ένα ματς, με την Μπαγερν να συντρίβει την Ντινάμο Ζάγκρεμπ με το εντυπωσιακό 9-2.

Ο Χάρι Κέιν άνοιξε το σκορ με χτύπημα πέναλτι στο 19, για να ακολουθήσουν ακόμα δύο γκολ στο πρώτο μέρος. Ένα από τον Γκερέιρο στο 33 και άλλο ένα από τον Ολίσε στο 38 για το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες μπήκαν δυναμικά και μέσα σε δύο λεπτά οι Πέτκοβιτς … και Ογκιβάρα… μείωσαν σε 3-2.

Ωστόσο η απάντηση δεν άργησε να έρθει από τους Βαυαρούς, με τον Κέιν στο 57 να γράφει το 4-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ολίσε το 5-2. Πρώτος Γάλλος με δύο γκολ στο ντεμπούτο του μετά τον Τιερί Ανρί.

Στη συνέχεια ακολούθησαν άλλα δύο εύστοχα πέναλτι του Άγγλου φορ στο 73′ και το 78′, για να φτάσει τα τέσσερα γκολ στο ματς, και να γίνει ο πρώτος με χατ τρικ με πέναλτι στην ιστορία της διοργάνωσης.

Η Μπάγερν όμως δεν σταμάτησε εκεί. Ο Σανέ έγραψε το όνομα του στους σκόρερ για το 8-2 στο 85 και το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Γκορέτσκα στις καθυστερήσεις για τον αδιανόητο 9-2.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αγχώθηκε αρκετά κόντρα στη Στουτγκάρδη, όμως ξεκίνησε νικηφόρα την υπεράσπιση του τίτλου της. Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Εμπαπέ έβαλε μπροστά στο σκορ του Μερένχες.

Παρόλα αυτά οι Γερμανοί πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Ουντάβ στο 68. Ο Ρούντιγκερ λύτρωσε τη βασίλισσα σε ένα σημείο που δεχόταν πίεση, ενώ στις καθυστερήσεις ο Έντρικ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο Σαν Σίρο η Μίλαν έκανε το… λάθος να προηγηθεί στο 3ο λεπτό με τον Πούλισικ και αυτό αγρίεψε τους παίκτες της Λίβερπουλ.

Είκοσι λεπτά αργότερα ο Κονατέ με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Με τον Σαλάχ να σημαδεύει τα δοκάρια, τη λύση έδωσε ο Φαν Ντάικ μετά από κόρνερ του Τσιμίκα για το 1-2. Η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο και στο δεύτερο μέρος, εκεί όπου πέτυχε και τρίτο γκολ με δράστη τον Σόμποσλαϊ.