Αφησε υποσχέσεις ο Ποσειδώνας παρά την ήττα από τον Πανσερραϊκό (1-2)

Την ήττα με 1-2 από τον Πανσερραϊκό γνώρισε ο Ποσειδώνας σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Μηχανιώνας.

Ο Δημήτρης Κάλφας, είχε την ευκαιρία να τεστάρει την ομάδα του σε πλήρη σύνθεση και να δει παίκτες για πρώτη φορά όπως το νέο μεταγραφικό απόκτημα, Καστριτσέα ο οποίος μάλιστα ήταν πάρα πολύ καλός.

Το α΄ ημίχρονο άνηκε στον Πανσερραϊκό. Δημιούργησε περισσότερες φάσεις, ήταν πιο κινητικός, αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μοναδική φορά που ο Ποσειδώνας στο πρώτο 45λεπτο βρέθηκε κοντά σ΄ ένα γκολ ήταν με τον Παπαγεωργίου στο 44΄.

Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ με τον Πανσερραϊκό να εξακολουθεί να κρατά την μπαγκέτα (31%-69% η κατοχή της μπάλας) και τελικά να παίρνει τη νίκη με πέναλτι…
Πάντως ο Ποσειδώνας και μόνο με το ότι ήταν μέσα στο σκορ σ΄ όλο το ματς είναι ενθαρρυντικό σημάδι και άφησε υποσχέσεις για το μέλλον.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

8΄Συρτό πλασέ του Ριβάλντο μέσα από την περιοχή, εύκολα ο Παπαδόπουλος
9΄Ο Ανάκογλου δεν μπόρεσε να πλασάρει προ του Παπαδόπουλου να πλασάρει από θέση εξ΄ επαφής
10΄Τετ-α-τετ Ριβάλντο με τον Παπαδόπουλο, δεν μπόρεσε να βρει στόχο ο επιθετικός του Πανσερραϊκού
14΄Μακρινό σουτ του Ξανθόπουλου για τον Ποσειδώνα, κανένα πρόβλημα για τον τερματοφύλακα των Σερραίων
15΄Δοκάρι για τον Πανσερραϊκό με τον Ανάκογλου!
23΄Πάσα του Χιχάμ στον Κόνσι μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του τελευταίου ήταν πολύ άστοχο, έφυγε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ποσειδώνα
29΄Σουτ του Ριβάλντο από το ύψος της περιοχής, άουτ
34΄Εν κινήσει σουτ του Κόνσι λίγο άουτ από την εστία των γηπεδούχων
41΄Μονοκόματο σουτ του Χιχάμ μέσα στην περιοχή του Ποσειδώνα, η μπάλα κόντραρε σε σώματα και έφυγε κόρνερ
44΄Ευκαιρία για τον Ποσειδώνα! Μετά από σέντρα του Κανέλη, η κεφαλιά του Παπαγεωργίου έφυγε λίγο άουτ!
59΄ ΓΚΟΛ: Ο Χαχίμ άνοιξε το σκορ για τον Πανσερραϊκό (0-1)
69΄ΓΚΟΛ: Ο Τσακιρίδης ισοφαρίζει για τον Ποσειδώνα (1-1)!
72΄ΓΚΟΛ: Ο Τσιμίκας με πέναλτι δίνει τη νίκη στους φιλοξενούμενους (1-2)

Διαιτήτευσε ο κ. Τικόζογλου (Αγγελόπουλος-Λαζαρίδης). «Κιτρίνισε» τον Δημητρίου του Πανσερραϊκού

Οι αρχικές συνθέσεις:

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΜΗΧ.: Παπαδόπουλος, Δεληγιαννίδης, Μπιλίκμπασης, Καστριτσέας, Λαγόντζος, Δημητρακόπουλος , Μόλα, Κουτσικοβαγγέλης, Ιγνατίδης, Κανέλης, Ξανθόπουλος.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Ζέρης, Πίντο , Δημητρίου, Γιανναράκης, Μαρκιόνι, Ανάκογλου, Εππας, Ριβάλντο, Κονσι, Χιχάμ