Πλήθος κόσμου στην περιφορά των ιερών εικόνων στη Μηχανιώνα (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)
![Πλήθος κόσμου στην περιφορά των ιερών εικόνων στη Μηχανιώνα (ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ)](https://bestcity.gr/wp-content/uploads/2024/03/Περιφορά-4.jpg)
Πλήθος κόσμου συγκεντρώθηκε το πρωί γύρω από τον Ιερό Ναό Παναγίας Φανερωμένης για την λιτάνευση των ιερών εικόνων, στο πλαίσιο της Κυριακής της Ορθοδοξίας.
Οπως επιτάσσει το έθιμο, ο κάθε πολίτης έφερε από το σπίτι του την ιερά εικόνα που επιθυμούσε και κρατώντας την στα χέρια ακολούθησε την περιφορά και το τελετουργικό των ιερέων.
Στην πρώτη γραμμή ο τέως αντιδήμαρχος και νυν δημοτικός σύμβουλος, Κώστας Κούτουκας.
Ευλάβεια και κατάνυξη επικρατούσαν παντού…